Pýcha a Předsudek

16.06.2014 16:18

Pýcha a předsudek

Jane Austen

zdroj: https://data.bux.cz/book/015/193/0151936/large.jpg

Takže jsem se konečně rozhodla dát vám sem recenzi na mojí úplně nejoblíbenější knihu. A když mluvím o mé nejoblíbenější, zřejme moc záporná recenze to nebude :) No, uvidíte, nechte se překvapit sami...


Upozornění: Tato recenze je napsaná na podkladě tváří z filmu Pýcha a Předsudek (2005). Samotný obsah knihy je na 99% podobný obsahu filmu. V jednotlivých odstavcích a názorů tento nepatrný rozdíl je rozlišen. Postavy jsou smíchány z filmu a knihy.

 

Z anglického originálu Pride and Prejudice

Nakladatelství: LEDA spol. s r. o.

Rok vydání: 2008

Žánr: Román

Místo a čas děje: Anglie, přelom 18., 19. století

 

zdroj: https://www.southbankcentre.co.uk/sites/default/files/imagecache/production_main_image/images/28_jane_austen_0.jpg

Jane Austenová

(1775-1817)

Jane Austenová se narodila v hrabství Hampshire a vyrůstala v rodině se starší sestrou a šesti bratry. Stejně jako její sestra se nikdy neprovdala. Na svou dobu získala kvalitní vzdělání a záhy začaly vznikat náčrty jejích budoucích slavných románů, které vydávala anonymně (přičemž poslední ze šesti dokončených byly publikovány až poté, co zemřela). Austenová se se jimi zařadila mezi dodnes nejčtenější  autory klasické anglické literatury. V čele jejích románů stojí mladá neprovdaná dívka, která se s naží dosáhnout co nejvyšší uznávané společenské pozice, tedy výhodného sňatku. Pro všechny neprovdané slečny v této době byl totiž hlavní cíl výborně se vdát a především dosáhnout výhodné pozice. Tyto milostné problémy posloužily Austenové jako hlavní námět v jejích výjimečných románových příbězích s dokonalými popisy tehdejšího života na venkově i v Londýně. Mimo jiné mezi její nejznámější romány patří: Rozum a cit (1811), Mansfieldské panství (1814), Emma (1815) a Opatství Northanger (1818).

zdroj: https://www.southbankcentre.co.uk/sites/default/files/imagecache/production_main_image/images/28_jane_austen_0.jpg a Pýcha a Předsudek

 

Hlavní postavy

Upozornění: Postav je skutečně mnoho a všechny by se mi tu ani nevešly, proto na konci článku přidám nějaké obrázky ;)

 

Elizabeth Bennet

Elizabeth (Lizzie) je hlavní postava tohoto románu. Její předností není krása, ale vysoká inteligence, kuráž, upřímnost a samostatnost. Díky těmto vlastnostem je nejmilovanější dcera svého otce, který jí určitým způsobem brání před paní Bennetovou, která chce sice dát svým dcerám vše nejlepší, nicméně neumí být tolik empatická jako právě pan Bennet.

Její názory a myšlenky se několikrát střetnou s názory pana Darcyho a vzájemnou nesympatii k sobě zpočátku  velmi okázale prokazují, nicméně se ukáže, že právě rozdílnost v jejich názorech a pocitech je právě spojuje.

 

 

Pan Darcy (Fitzwilliam Darcy)

Fitzwilliam Darcy alias Pan Darcy je z mého hlediska jedna z nejdůležitějších postav tohoto románu. Díky jeho tajemné stránce s lehkým nádechem arogence, namyšlenosti a především sebejistoty a sebestřednosti se stává pro ženy všehověku ideálním princem jejich srdce (ano, samozřejmě i mého).

Pro Lizzie od počátku představoval přesně typ muže "s kterým by nechtěla mít nikdy nic." Přesto si sama musela přiznat, že na modrých očích, ve kterých se nidky nezračily žádné emoce, kamenná tvář s lehce zvlněným úsměvem do posměšku, hnědými neposednými vlasy, spadajícímu do tváře, jemné ruce a vždy elegantní oblečení hodného boahtého dědice a gentlemana - vždy jí přitahovaly. 

P.S. Koho ale ne? :P

 

 

Jane Bennet

Krásná, milá a plachá - takto je vždy vystihována nejstarší ze sester Bennetových - Jane. Díky své kráse je velmi žádaná a mnoho gentlemenů se pokusilo ucházet o její ruku, díky své laskavé povaze jí okolí bere jako velmi příjemnou společnici, která by vás jen tak neodbyla, že na vás nemá čas a díky své plachosti je to však k její smůle záporná vlastnost, protože díky ní nedává najevo své city, ocž považuje za samozřejmé. Pravý gentleman by měl vyjadřovat lásku a úctu, ne slečna...

Přestože má rozdílné vlastnosti od své druhorozené sestry Elizabeth, obě jsou největší přítelkyně, podporují se ve všem a obě mají stejné cíle - najít si milého a bohatého ženicha, se kterým by byly šťastné.

 

Pan Bingley

Vždy v dobré náladě a ambiciózní muž, který přestože je bohatý a chce dosáhnout úspěchu, co je jeho cíl skutečně netuší. Poetkání se nejstarší slečnou Bennetovou je na vše ostatní zapomenuto a Bingley je šťastně zamilovaný. V spojení těchto dvou milencí v manželský svazek však brání jisté důvody které se však později změní...

 

 

 

 

Děj

Jak jsem již zmínila výše, příběh se odehrává na přelomu 18. a 19. století. Pro tuto dobu jsou charakteristické časté večírky ve vyšší společnosti, mnoho znýmých mezi rodinami, vdavky mladých slečen v ranném věku, gentelmanské chování a mnoho dalšího. Tak jako jsou tyto prvky v románech vzniklých v této době, ani Jane Asutenová nemohla opomenout tuto idylickou charakteristiku pro její romány pro ženy. 

Pýcha a Předsudek je příběh o mladé druhorozené dívce Elizabeth Bennetové, sebejisté a inteligentní dívce, která má nejvyšší věk na vdávání. Stejně jako její sestra Jane a ostatní mladší sestry se jednoho dne dozvídají při odposlouchávání za dveřmi o plese, na který má dorazit jistý gentleman, který se nedávno přestěhoval do sousedního panství. S hodnotou majetku se nelze divit, že všechny slečny Bennetovy mají přání na ples dorazit. Zde se nejen seznamují s jistým panem Bingleym, ale i s jeho namyšlenou sestrou Caroline Bingleyovou a tajemným panem Darcym, který po slečnách Bennetových ani okem nezavadí. Lizzie, jako odvážná dívka je tímto činem překvapená a od toho okamžiku je rozhodnutá své chování k němu oplácet, především arogantními pohledy a sarkastickými poznámky.

Naproti tomu Jane a Bingleymu se vede náramně - svoje city však vyjadřují jen přes pohledy a letmé doteky.

Lizzie se s panem Darcym poznává čím dál více, ovšem názor na jeho osobnost nemění. Když jí jednoho dne vyzná z ničeho nic své city, je tím tak překvapená, že bez rozmyslu ho odmítne a dlouho se mu vyhýbá. Když dojde na nečekané setkání po dlohé době, uvědomuje si Lizzie, že se z arogantního pána stal příjemný a laskavý gentleman, který obětoval vše, aby své milované ukázal, na čem skutečně mu záleží...

 

Názor

Jistě by se tento román nezařadil mezi mé nejoblíbenější, kdyby neobsahoval skvělé prvky, které mě naprosto fascinovaly. 

Začnu tedy prostředím. Celý děj se odehrává  v malém domě v přírodě, kde celé dny svítí slunce, pracují zde spokojeně sluhové, zvířátka pobíhají po dvoře - ano, až takové idylické  prvky se zde vyskytují. Dále prostředí bálů, plesů, kde se vše třpytí zlatem a zdobením, drahé lustry, nábytek z mahagonového dřeva, naleštěné podlahy, měkké koberce a drahé vyšívané záclony. 

Také panství Derbyshire - sídlo pana Darcyho s obrovským pozemkem, sídlem mající obrovskou hodnotu a vybavením pro nekonečně mnoho hostů.

Ačkoliv by se zdálo, že pro někoho až takovéto dokonalé prostředí je až příliš nudné, v tomto románu se naopak vyjímalo jako skvělé pozadí pro napínavé scény, o kterých budu ještě hovořit.

Postavy tohoto románu jsou velmi propracované, každý má svůj osobitý charakter, na každém se určitě najde nějaká záporná vlastnost (ano! první neidyické prvky!). 

Zejména postavy se stejnými vlastnostmi si našli k sobě cestu, což popírá tvrzení, že "protiklady se přitahují." Nicméně každý musí uznat charakter Lizzie a Darcyho při jejich společných "hádkách" či jen ironických rozhovorech. Byli velmi roztomilí... :)

Postava Elizabeth byla podle mého názoru nejlepší - její vlastnosti odpovídaly vlastnostem mladé teenagerky (bylo by zajímavé sledovat moderní zpracování).

A samozřejmě postava pana Darcyho byla pro mě dokonalou postavou prince z pohádky (i když, zpočátku trochu namyšlenou :))

Přestože Elizabeth byla pro mě nejoblíbenější postava, svým charakterem se spíš podobám Jane, která mě však svou plachostí a neschopností dát najevo skutečně své city, doháněla trochu k šílenství. To nemluvím o panu Bingleym, který mě svým chováním nezaujal a skzetčně jsem slečně Jane celou dobu přála lepší partii. Nakonec jsem však byla ráda, že to vše takto dopadlo.

Románku mezi nejmladší Lydií a panem Whickmanem jsem nefandila, oba mi přišli příliš rozdílní a cíle jejich sňatku také byli různé. Zvlášť mě tedy zklamal pan Whickman, který se choval spíše jako koketujcíí voják, než příkladný dědic polovičního majetku z rodiny Darcyů.

Musím však tomuto románu vyzdvihnout jednu hlavní kladnou věc. Na rozdíl od jiných Asutenovských románů neměl příběh tolik postav a tak složité vztahy, že by se v nich čtenář ztrácel. Ba naopak. Vše jsem po pár stránkách pochopila a nezmátly mě tyto vztahy až do konce.

Děj budu hodnotit stručně jako velmi pestrý, napínavý a jako vystující love story.

 

Celkově bych tedy tuto knihu doporučila všem čtenářkám (pánové čtenáři mi odpustí), které milují romány z historického prostředí s výrazným romantickým příběhem, a také čtenářkám, které ještě nemají svého literárního hrdinu a chtějí se alespoň do toho knižního zamilovat :)

Nakonec bych také doporučila pro lepší kulturní zážitek i pochopení zhlédnout filmové zpracování z roku 2005 v hlavních rolích s Keirou Knightley a Matthewem MacFadyenem, jestli se tu však najde čtenářka, která dá přednost výraznějšímu zpracování k původní předloze s Colinem Firthem jako panem Darcym z roku 1999, prosím. Já však zůstanu u toho nejnovějšího a nejhezčího :)

 

Diskusní téma: Pýcha a Předsudek

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek